Skip to main content

Rólunk

Csapatunk Nagy Lajos korszakával foglalkozik, avagy a magyarországi Anjou korszakkal.

Fő tevékenységünk a korszak tárgyi és szellemi kultúrájának a felelevenítése és annak reprezentálása, korhű életkép vagy élő történelem formájában.

régen
Történetünk

Csapatunk 2005-ben alakult meg Zentán, egy baráti társaság elhatározásából. A középkori hagyományőrzést, illetve ahogy akkor nevezték: „a haditornát”, hiánypótló tevékenységből kezdték el kialakítani. Ugyanis a 2000-es évek elején, egyáltalán nem volt ismert a középkori hagyományőrzés Vajdaságban, és még egyenlőre mi vagyunk az egyetlen ilyen jellegű szervezet a térségben.

A megalakulás korai éveiben nagy segítséget kaptunk a mára már feloszlott szentesi Zenthus János Középkori Hagyományőrző Egyesülettől. Velük közreműködve szerzett az egyesület felszerelést és tudást, hogy milyen irányvonalba kéne haladni.

Alapítónk és mindenkori kapitányunk: Nagy Abonyi Péter elsősorban a haditornát és a középkori udvari táncokat vette célkitűzésbe, ami a két legfontosabb tevékenységünk a mai napig.

Az egyesület megalakulása után pár évnek kellett eltelnie, hogy kirajzolódjon melyik korszakkal is foglalkozzunk, ahogy ez jellemző volt sok korai egyesületnél. Célszerűnek bizonyult a 14. századot választani, hiszen a legtöbb ismerős-, baráti csapat a vegyesházi Károly Róbert korszakát ölelte fel. Nagy valószínűleg a Visegrádi Palotajátékok hatására, ugyanis az a legnagyobb magyar középkori hagyományőrző találkozó a mai napig, ahol a 14. századé a főszerep.

Ez a korszak, mint kiderült a leghálásabb, hiszen ez volt a magyar lovagi kultúra aranykora. Ekkor jelentek meg a méltán híres lemezpáncélok, vívótechnikák, kultúra szempontjából pedig a nyugati ízlésvilág, divat. Tehát egy színes, vegyes korszakról van szó, amit egyesületünk igyekszik megeleveníteni, bemutatni.

tábor
Őseink Csillagösvényén Történelmi Tábor

Az egyesület egy nagy projektje volt, amivel szélesebb körben is ismertebb lett az egyesület. 

A táborok fő célja az volt, hogy a történelmet megszerettesük a gyerekekkel különféle foglalkozások segítségével, főleg: kézművesség, tánc és hadászati foglalkozásokkal, illetve olyan történelmi előadásokkal, amikről keveset vagy nem tanultak az iskolában.

Minden évben újabb történelmi korszakot ölelt fel a tábor tematikája: a magyar honfoglaláskortól egészen a Rákóczi korszakig kaptak ismeretet az évről-évre visszalátogató táborozók.

A tábornak nagy sikere volt, az egyesület ekkor kapott nagyobb hírnevet a térségben, illetve toborzás szempontjából is sikeresnek bizonyult. Ugyanis néhány visszalátogató táborozó úgy döntött, hogy tagosodik a csapathoz.

A tábornak köszönhetően bővülni kezdett a csapat, mondhatni lefedte nagyrészt Észak-Bácskát, hiszen meghatározó csapattagjaink vannak Szabadkáról és Magyarkanizsáról.

A tábor megszűnt, illetve nem ezen a néven és helyszínen tartja meg egyesületünk. A mostani ilyen jellegű táborunk Doroszlón, az úgynevezett Apródtábor, amit a Szent György Lovagrend zombori priorátusával együtt tartunk.

címer
A névadónkról és címerünkről

Ki is volt Szent Longinus és miért őt választottuk?

Egyesületünk, mint említettük a szerbiai Zenta városában alakult meg, és a mai napig itt a székhelye. Már a megalakuláskor tisztába voltak a csapat alapítótagjai és vezetősége, hogy érdemes egy olyan nevet választani, amit minden nyelven könnyen le lehet fordítani.

Ahogy a középkorban szokás volt, hogy a legtöbb társaság vagy lovagrend nevét egy szenthez kötötték, úgy mi is egy szentet választottunk, mégpedig az egyik legelső katona szentet: Szent Longinust.

Szent Longinus volt az a római parancsnok/százados, aki végignézte Jézus szenvedéseit. Ő vezette a keresztrefeszítést, majd ő volt az, aki kopjájával oldalbaszúrta, és azzal megsegítette a szenvedéstől, végül ő vezette az őrséget a megváltó sírjánál.

A megtérése a következő módon zajlott:

„ ...hogy szömei a hosszú kórságnak miatta meghományosodtanak vala. Az Uronk oldalából és szívéből kijött vérének egy csöppe a kópjáról szömében csöppenvén, megadatték azonnal ő neki a világosság”-Debreceni kódex, 1519.

A címerünkben Szent Longinus kopjája látható vörös mezőben, amin tekeredik egy arany szalag, jelölvén Jézus Krisztus vérét. Továbbá a címerpajzs két oldalán kék mezőkben egy-egy arany anjou-liliom, ami Károly Róbertet és Nagy Lajost jelöli, a két anjou házi magyar uralkodónkat, ezzel mutatva, hogy ezt a korszakot ápoljuk.

Csapatunk jelenleg

Az egyesületünk igyekszik évről-évre fejlődni és változni, minden évben van egy újabb cél, amit elszeretnénk érni.

A csapat múltját tekintve két nagy tényező indította el a gyors fejlődést: a csapattagok lecserélődése és a rendezvények/bemutatók igénye.

Egyesületünkben már pár generáció váltásra is sor került, az alapítótagokból, avagy a „régi csapatból” kevés ember folytatja a tevékenységet. Jelenlegi kapitányunk Nagy Abonyi Szabolcs, ismert becenevén: Samu, aki újabb célkitűzéseket jelölt ki.

A haditorna és a tánc továbbra is a fő tevékenységünk, azonban nagy jelentőséget kapott a tábori élet-/táborkép bemutatása, ahol egyesületünk megmutatja az érdeklődőknek miként éltek a középkori katonák, amikor nem harcoltak. 

Egyesületünkben tehát elindult egy kutatómunka, aminek eredménye az lett, hogy sokkal részletesebb, korhűbb képet tudunk bemutatni a 14. századról.

Továbbá egy korszakváltásról is beszélhetünk, ugyanis Károly Róbertről, fiára Nagy Lajos korszakára váltottunk, így vegyesebb etnikumú ruhadivatot, eszközkészletet mutathatunk be, hiszen ekkor volt a legsokoldalúbb és legnagyobb a Magyar Királyság. 

Támogatóink