Mivel ütötte el az időt a középkor embere? Ez a blogsorozat néhány középkori társasjátékot mutat be, illetve annak szabályait. Ezek mind olyan egyszerű játékok, amiket könnyen létre lehet hozni akár otthoni szórakozásként is.
Az alquerque (ejtsd: „alkverkve) vagy másik nevén a qirkat (ejtsd: kvirkat) eredetileg egy arab, mór játék lehetett. Amikor a mórok megszállták a mai Spanyolország területét magukkal vitték, így az európai katonák, nemesek eltanulták. X. Alfonz, Kasztília királya jegyeztette fel a játékot a Libro de los juegos-ban, avagy a Játékok könyvében, innen ismerjük a szabályokat, és többek között a sakkot is.
A játék célja, hogy le kell ütni az ellenfél összes korongját. Alternatív változat, amikor a játékos feladja a játékot mikor csak egy korongja maradt.
A két játékosonak összesen 12 korongja van.
Két különböző színű koronggal vagy bármi más „bábúval” kell játszani.
A korongokat fel kell rakni a pályára, ahol a vonalak metszik egymást.
A pálya közepe üres marad.
A középső vonalon a két-két korong elhelyezését a játékostól számítva a pálya jobb oldalára kell lerakni. (lásd: az ábrán)
A korongokkal mindenfelé lehet mozogni a vonalakon:
Előre, hátra, jobbra, balra, átlóssan felfelé és lefelé, átlóssan jobbra és balra (alternatív változatokban hátrafelé nem lehet)
A korongok a tőle legközelebb álló metszéspontra léphetnek.
Egy körben csak egy lépést tehetnek a játékosok, kivéve az ellenfél korongjának leszedésénél, ahol többet léphetnek egyszerre.
A cél az, hogy le kell ütni a másik játékos összes korongját.
Az ütések úgy történnek, hogy a játékos átugroja korongjával az ellenfél korongját, ezek után az átugrott korongot le kell szedni a pályáról.
Az ugrások csak akkor történhethetnek, ha az ellenfél korongja mögött van hely, ahova léphet a játékos.
Az ugrások többszörösek lehetnek, ha úgy jön ki a lépés, hogy a frissen levett ellenfél mögé lépve további ellenséges korong van és mögötte van hely. Ezeket a többszörös ugrásokat kötelező megtennie a játékosnak, ha lehetősége van. (lásd: felső kép)
Az ugrások csak egyenes irányba történhetnek: vízszintesen, függőlegesen, átlóssan, „kanyarban” nem tud ugrani a játékos (lásd: alsó kép)
Mikor felsorakoztattuk a korongokat a pályán sorsolással kell eldönteni, hogy ki kezd. A kezdő játékosé az első lépés, ugyanakkor az ő korongja kerül elsőként levevésre.
Amint az ellenfél levette a kezdő játékos első korongját felszabadít két helyet a pálya közepéről, ami megnyitja a „csatateret”.
A játék első körei sok korongvesztéssel jár, amint szabadul fel a pálya onnan kezdődik jobban a taktika, stratégia.