A fegyverhordozók a lovagok mellett harcoltak. Ők azok az ifjoncok, akik csatlakoztak a lovagokhoz az útjuk során vagy az ütközetekben.
Ő felelt a lovakért, és neki kellett vezetni őket kantárszáron vagy csatlón (innen az elnevezés)
A fegyverhordozók viszonylag gazdagabb családból származhattak, egy kereskedő, gazdag kézműves, elszegényedett nemes, földbirtokos adhatta a fiát a lovag mellé.
A lovag feladata volt kiképezni őt és biztosítani felszerelését. Így hasonló felszereléssel rendelkezett, mint a lovagok, ám a páncélt, lovagi övet és kardot csak a lovagi eskü után kapta el.
A csatákban nem minden esetben harcoltak, inkább lovagitornákon, párbajokban mutatták meg ügyeségüket.
A fegyverhordozókat nagy becsben tartották a családon belül, hiszen ők vitték tovább a címet, és ők gyarapították leginkább a családi vagyont.
Egy fegyverhordozó leginkább egy módosabb katonához hasonlíthatott.
Láthatjuk, hogy aketont, avagy fegyverkabátot visel, ami fölé láncinget húzott, majd arra rá egy ujjatlan szürke gambeson (vastagon bélelt kabát) került. Ilyen felszerelés megfigyelhető szegényebb lovagokon is akár.
Bal kezében lovagi címeres pajzs látható, hasonló, mint amit a lovagok használnak, jobb kezében rövid kard, hiszen ezek az ifjak kitanulták a kardforgatást, várva arra, hogy elkapják az igazi lovagi kardot.
Sajnos nem igazán tudni, hogy egy fegyverhordozó ténylegesen milyen felszerelést kapott, hiszen lovagjától függött, hogy mennyire szerelte fel hadikiegészítőkkel. Mi az egyik legszerényebb felszerelést választottuk, illetve olyan öltözéket, amiben könnyen tud mozogni, hogy ügyesen tudja szolgálni urát, de a harcok során is eléggé védve maradjon.