A legtöbb kapitány leginkább kisnemes, lovag vagy kalandozó zsoldos volt. Úgy kaptak rangot, hogy kitűntek az ütközetekben, így parancsnokok, illetve egyéb tisztek lettek. Majd építették karrierjüket és gazdagodtak a háborúk alatt, míg végül maguk kezdtek toborozni és létrehozni egy zsoldoshadsereget.
Ezeket a csapatokat királyok vagy nagy főurak bérelték fel, így némely kapitány egész nagy vagyonra tett szert. Főleg Itáliában, hiszen az ottani városállamok szinte egyfolytában hadakoztak egymással.
Úgy lett belőlük harcoló nemesek, avagy „lovagok”, hogy nem esküdtek fel semmire, tehát nem kötötték magukat erős, életreszóló eskükhöz. Leginkább azon az oldalon harcoltak, ahol több vagyont és dicsőséget ígértek nekik.
Az ábrázolásokon láthatjuk, hogy a kapitányok páncélban vagy félpáncélban vannak leginkább. Szóval nemesi, tarka ruhát hordanak, páncél elemek kiegészítésével.
A kapitányok részt vettek a harcokban, ám inkább a stratégia tervezése, az utánpótlás beszerzése, az utazás megszervezése és rendezése volt a fő feladatuk. Alatta különféle beosztású személyek voltak: hadnagyok, marsallok, udvarnagyok, írnokok stb.
A 14. században a legtöbb zsoldos kapitány Itáliában fordult elő, ahol úgy nevezik őket, hogy condottieri.
A képen csapatunk kapitánya látható félpáncélban, avagy „pihenő/tábori” felszerelésben.
Akár a legtöbb harcoló lovag vagy katona, úgy rajta is aketon van, avagy egy harci kabát. Megfigyelhető, hogy sötét színű a kabát, ebben az esetben barna, és nem világos vagy natúr vászon színű, mint a legtöbb egyszerű katonánál, ezzel jelezve módosságát.
További jellegzetessége a chaperon, ami a csuklyának egy fajta viselése, leginkább az urak, gazdagok hordták így, mutatva csuklyájuk hosszúságát, színes bélését.
A címképen vörös palást is látható rajta, ami szintén csak a gazdagok engedhettek meg maguknak, továbbá csizma látható a lábán, ami szintén a gazdagok jellemzője volt.
Övén mindenféle eszköz: táska, szütyő, tőr, evőkészlet, ár, illetve olyan eszközök, amik szökségesek a vadabb, tábori-utazós élethez, hiszen a kapitányok a sereg élén vonultak.
Látható rajta némi páncél elem, pl. lábvas és páncélkesztyű. Kezében hosszúkard, ami igen drága volt akkoriban, és nem csak státusszimbólumként használták, hanem tudnia kellett forgatni a párbajok során.