Skip to main content

Brigand

A francia brigaunt annyit jelent, hogy: felderítő, csatározó

Az olasz brigare pedig: verekedő, dulakodó

Valószínűleg Nagy Lajos nápolyi hadjárata során került a magyar nyelvbe ennek a szónak a magyaros változata, hogy: „bitang”.

Az ilyen katonákat többnyire száműzöttekből, zsiványokból, gyilkosokból toborozták. Ugyanis bűneik úgy kaptak megváltást, ha katonáskodtak.

Talán nem meglepő, hogy ezeket a katonákat helyezték legelőre a csatasorba, lényegében ezek voltak a „feláldozhatók”, úgy is hívták őket, hogy „előcsatározók”.

Mivel nincstelenek voltak, így a fő hivatásuk a katonáskodás volt. Rájuk jellemző leginkább, hogy a csaták során összelopkodták a halottakról a felszerelést, amit felhúztak vagy eladtak.

Ha nem katonáskodtak leginkább az erdőket járták és vándorló, tolvaj életet éltek.

bitang2
Bitang, Zsivány

A zsiványok olyan felszerelést hordtak, amit összelopkodtak vagy amit magukkal vittek dezertálásuk alkalmával. Valószínűleg igyekeztek a szebb, ép ruházatokat magukkal vinni, beszerezni. Természetesen különféle páncél elemeket is lophattak, ám a rejtőzködő életmódhoz nehéz és feltűnő lehetett sokszor.

A zsiványok gyakran takarták arcukat, akár csuklyákkal, hogy ne ismerjék fel őket, illetve árnyékba tartották az arcukat, hogy a rájuk vadászók ne találják meg őket az erdőkben, bozótosban.

Fegyverzetük gyors és rövid lehetett leginkább: hosszabb kések, avagy gyilok félék, szekercék vagy akár íjak, számszeríjak, ugyanis egy hosszúnyelű fegyverrel nehéz lett volna lopakodni, terepen járni.

Támogatóink