Skip to main content

Lovagrendek - 3. Rész

Ebben a blogsorozatban időrendi sorrendben ismerkedhetünk meg a 14. századi lovagrendekkel

szent györgy címer
Szent György lovagrend

A Szent György Lovagrend az első világi lovagrend. 1326-ban alapította Károly Róbert, illetve II. (Piast) Bolestaw toszeki herceg, az esztergomi érsek és valamennyi egyázmegyei érsek és püspük jóváhagyása után jött létre. A lovagrend a közhiedelemmel ellentétbe nem Visegrádon alakult meg, hanem Esztergomban, ám a lovaggáavatások és a rend tevékenysége mind Visegrádon zajlott, a királyi fővárosban. 

rozgonyi csata
Előzmények

III. András után, aki az utolsó Árpád-házi uralkodó volt, zűrzavaros idők jöttek. Az országban elhatalmasodott főurak mind igényt tartottak a trónra, illetve rokonságukból tették volna meg a következő uralkodott. Így történt, hogy rövid ideig ült a magyar trónon Cseh Vencel, majd utána Bajor Ottó, míg végül Nápolyból megérkezett a fiatal Caroberto, avagy későbbi nevén: Károly Róbert. 

Sok harc és támogatás után megszerezte a koronát, így ő lett az első Anjou-házi magyar király. Uralkodásának első évei azzal teltek, hogy megfékezze a hatalmaskodó főurakat. A magyar főurak az öröklésben a szeniorátus ősi szokását gyakorolták, ami azt jelentette, hogy a legidősebb férfi rokon örökli a vagyont, tehát nem apáról fiúra száll. Ezt a szokást már Szent István igyekezett eltörölni, ám a magyar nemesség, sőt saját rokonsága tett arról, hogy megmaradjon e szokás sokáig. 

Így a főurak szinte folytonos vetélytársak voltak egymásnak és igyekeztek minél nagyobb területeket elfoglalni, erősíteni a hatalmukat. Károly Róbert mikor hatalomra került a területe nem volt nagyobb, mint egy-egy főúré,tehát fontos volt ezt szabályozni. 

Károly Róbert bevezette, majd később fia Nagy Lajos véglegesen eltörölte ezt az ősi szokást, és meghonosította a nyugati primogenitúrát, avagy az elsőszülöttség jogát, amiben az elsőszülött örökölhet. Természetesen számos nemes ellenezte ezt, így a király szükségesnek látta, hogy alapítson egy lovagrendet, ahol esélyt kapnak azok a nemesek és azok fiai, akik kiestek az öröklésből. Ezenkívűl egységesíthette a főurait és eltörölhette ezáltal a konfliktsokat.

lovagok iniciáléban
A lovagrend felépítése

A rendet úgy kellett szervezni, hogy megfeleljen a magyar szokásnak, tehát nem vették át teljesen a nyugati szokásokat. A rendnek a kezdeti időkben nem volt nagymestere, ahogy az jellemző volt a Templomosok vagy a Német Lovagrend köreiben.

A Szent György Lovagrendnek kancellárja volt, első Szécsényi Tamás nádor, erdélyi vajda. A kancellárt követte két bíró: egy világi bíró, aki Nekcsei Demeter tárnokmester volt és egy egyházi bíró, aki Telegdi Csanád egri püspök.

A lovagrend létszáma 50 főt számlált, amit törvénybe is foglaltak, hogy ennél se több, se kevesebb nem lehet, illetve évenként csak 1 személyt vehettek fel tagnak, akinek származása visszavezethető egy főúréhoz. Ez a törvény megváltozott Nagy Lajos idejében, hiszen számos hadjárata után megfogyatkozott a lovagok száma, így kénytelenek voltak egy évben több személyt is felvenni az egy helyett.

A lovagrend, a két bírójával, viszonylag önnálóan működött, a királynak kevés beleszólása lehetett ügyeikben, illetve csak jóváhagyások miatt fordultak hozzá. A rend nem volt olyan szigorú, mint egy szerzetes lovagrend, de hasonló tevékenységeket folytattak. A lovagrend tagjai jótékonykodtak, segítséget nyújtottak ahol kellett, de leginkább védelmezték az országot, illetve magát a királyt.

A felszerelésük nagyvalószínűséggel a nyugati divatot követte, azonbelül is inkább a németmódi felszerelést, ami jellemzővé vált a 14. századi Magyar Királyságban. Elmondható, hogy ekkor honosodott meg a nyugati kopjás nehézlovasság, talpas íjászok és számszeríjászok csapatai, egyszóval a banderiális hadsereg. A banderiális felállás, illetve a zászlóaljakban való tömörülés jóval nagyobbak és felszereltebb csoportokat jelentett, mint az előző kopjaaljak, ami a kora középkorban volt jellemző.

Mária királynő
Lovagrend első nagymestere

Nagy Lajos halála után zűrzavar támadt a királyságban, ugyanis nem született fiú örökös. Lánya, I. Mária uralkodott utána, de apja unokatestvérét szánta a tórnra Durazzói (Kis) Károlyt, aki át is vette az uralmat. Számos lázadás követte ezt, ami során meggyilkolták (Kis) Károlyt. A gyilkosságot megbosszúlták, Horváti János macsói bán foglyul ejtette Máriát és Erzsébet királynét (Nagy Lajos feleségét). A két nőt bebörtönözték, majd Erzsébetett megfojtatták, mivel őt vádolták (Kis) Károly meggyilkolásával.

Eközben a magyar országtanács gyűlést hívott össze, el kellett dönteni, hogy ezekben a zűrös időkben ki vezesse az országot. A lovagrendet megerősítették, most volt rá a legnagyobb szükség. Nyugati mintára kénytelenek voltak egy nagymestert választani, aki kiépíti a biztonságot, illetve királyi hatalmat kap. Az első nagymester Szécsényi Frank lett, aki sopron, vas és zala ispánja volt. Ezután az országtanács megszavazta, hogy Luxemburgi Zsigmond brandenburgi őrgrófot, avagy Mária férjét tegyék meg régensnek, illetve az ország kapitányának mihamarabb, aki majd átveszi a hatalmat a frissen választott nagymestertől.

sárkány rend
A lovagrend hanyatlása

Azonban nem támogatta mindenki Luxemburgi Zsigmondot, így a koronázása után foglyul ejtették, ebben benne volt Szécsényi Frank Nagymester is. Zsigmond a fogságából kiszabadúlva eltanácsolta a nagymestert, sőt az egész Szent György Lovagrendet meg akarta szüntetni. Elhamarkodott döntés volt ez részéről, hiszen ekkor már igen nagy önnálósága volt a rendnek, illetve sok magyar urat haragított volna magára. Így létrehozta a Sárkány Lovagrendet, amiben főleg az őt támogató magyar, illetve német és délszláv urakat vett fel, akik védik őt az ellenséges uraktól. A Sárkány Lovagrendbe felvett urak bárói rangot és országos méltóságot kaptak, így igencsak kiszorította a Szent György Lovagrendet. Ekkor kezdődött a rend hanyatlása. Luxemburgi Zsigmond halála után az új királyválasztásba még szerepet játszott a rend döntése, illetve ellenőrizni tudta az uralkodót, ám felhígult a rend és mindinkább vesztett jelentőségéből. 

visegrádi palotajátékok
A mai Szent György Lovagrend

1991-ben a lovagrend újjászerveződött. A lovagrendet Visegrádon élesztették újjá, azzal a céllal, hogy a várost felemeljék régi fényében, valamint a hagyományok és a keresztény értékek ápolása is fontos szerepet játszott ebben.

Alapitók: Hadházy Sándor, Visegrád polgármestere, Idősebb Cseke László és fia, ifjabb Cseke László, dr. Brenner József, Horváth Lajos, Gróf Péter, dr. Gróh Dániel, Németh János, Réti Henrik, Lebek Péter.

A lovagrend új célokat tűzött ki, amit különböző tagozatokra osztott: hagyományőrző, karitász, tudományos és ifjúsági nevelés.

Valamint priorátusokat hoztak létre egész Magyarország területén, ezenkívül az elcsatolt országrészeken és külföldön is pl.: Ausztriában, Németországban, Svájcban, Olaszországban stb.

A lovagrend címere vörös mezőben a fehér kettőskereszt, ami a magyar uralkodók jelképe, sőt mai napig használatos. Felette szintén vörös mezőben (sávban), rövidítés látható: I.V.I.S.H.F.S. – In veritate iustus sum huic fraternali societati! (Valósággal igaz vagyok e baráti renddel szemben!)

A lovagrend minden évben megszervezi a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékokat, ami Magyarországon az egyik legnagyobb középkori hagyományőrző rendezvény. A főhelyszín a királyi palota, ahol az elmondások szerint a valódi lovagi küzdőtéren rendezik meg a harci játékokat, ami minden évben elég népes szokott lenni. A rendezvény Károly Róbert korát igyekszik újra elhozni, illetve a visegrádi királytalálkozót eleveníti meg.  

Szent György Lovagrend

Alapítók, 1326. április 24:

 

1.       sárvári és felső-vidéki Szécsényi Tamás nádor, erdélyi vajda, kancellár

2.       Nekcsei Demeter mester, tárnokmester, világi bíró

3.       telegdi Telégdi Csanád egri püspök, egyházi bíró

4.       Ártándy Pál udvari lovag

5.       Básztély nembéli Rozgonyi István udvari lovag

6.       Básztély nembéli Rozgonyi László udvari lovag

7.       pelsőczi Bebek Domokos udvari lovag

8.       karthali Bornemisza János udvari lovag

9.       Csém nembéli "Ravasz" Miklós udvari lovag

10.       Dalmady Tamás udvari lovag

11.       kövecsei Dancs zólyomi ispán

12.       Décsy Ferenc udvari lovag

13.       dörögdi Dörögdi Miklós pozsonyi prépost

14.       szentgyörgyi és verebélyi Drágffy János ugocsai főispán

15.       gereni és homonnai Drugeth Fülöp nádor

16.       gereni és homonnai Drugeth János ispán

17.       gereni és homonnai Drugeth Vilmos ispán

18.       garai Garai Miklós fő lovász mester

19.       garai Garai Pál főispán

20.       Gilétfi Miklós udvari lovag

21.       Gút-Keled nembéli Maróti István udvari lovag

22.       Hédervári Lőrinc udvari lovag

23.       zekchewi és zilahi Herczegh Miklós udvari lovag

24.       idősb. Kórógyi Fülöp udvari lovag

25.       Ákos nembéli István veszprémi püspök

26.       János (ezen a néven III.) nyitrai püspök

27.       Kanizsai László udvari lovag

28.       Kanizsai Lőrinc udvari lovag

29.       buzini Keglevics Péter udvari lovag

30.       Kolos fia Kolos mester

31.       Köcski Sándor országbíró

32.       Kőszegi András Nyugat-Dunántúl ura

33.       Lackfi István bán

34.       hathalmi és dákai Laki Miklós mester

35.       Losonci Tamás udvari lovag

36.       szinyei Merse Miklós udvari lovag

37.       szinyei Merse Péter udvari lovag

38.       csulai és dadai Móré László udvari lovag

39.       Nagymartom Pál ispán

40.       Rénotd nádor fia Gyula udvari lovag

41.       Sebesi "Csorba" Péter mester

42.       szilágyi-szécsi Szécsi Dénes bán

43.       szilágyi-szécsi Szécsi Dezső udvari lovag

44.       bályogi-hégen Szénás László udvari lovag

45.       Tarkövi Kelemen udvari lovag

46.       Tarkövi László udvari lovag

47.       Tomory Miklós udvari lovag

48.       Újlaki Lőrinc udvari lovag

49.       Zách Felicián udvari lovag

50.       zichi és vásonkeői Zichy László udvari lovag

 

 

Sárkány Lovagrend

Alapítók, 1408. december 12.:

 

1.      Zsigmond magyar király

2.       Ciliéi Borbála királyné

3.       Lazarevic István szerb despota

4.       Ciliéi Hermán, a király apósa

5.       Ciliéi Frigyes, a király sógora

6.       garai Garai Miklós nádor

7.       Stiborici Stibor oroszországi vajda

8.       Tamási János erdélyi vajda

9.       szántói Lack Jakab erdélyi vajda

10.       Maróti János macsói bán

11.       Filippo Scolari másképpen Ozorai Pipo Szörényi bán

12.       szilágyi-szécsi Szécsi Miklós tárnokmester

13.       Korbáviai Károly főkincstartó

14.       sárvári és felső-vidéki Szécsényi Simon főajtónálló

15.       Korbáviai János főételhordó

16.       Alsáni János főpohárnok

17.       lévai Cseh Péter főlovászmester

18.       Csáki Vilmos korábbi erdélyi vajda

19.       nagy-bessenyeí Bessenyei Pál, korábban dalmát horvát és szlavón bán

20.       Pécsi Pál, korábban dalmát horvát és szlavón bán

21.       nádasdi és fogarasföldi Nádasdi Mihály székelyispán

22.       perényi Perényi Péter máramarosi ispán

23.       perényi Perényi Imre titkos kancellár

24.       garai Garai János, a nádor fia

Támogatóink