Skip to main content

Legendák és varázstárgyak - 2. rész

Ebben a blogsorozatban olyan legendás személyeket és varázstárgyakat ismertetünk, akik vagy amik segítséget nyújtanak a rossz legyőzésében, illetve akikről és amikről történetek szóltak a középkorban.

Legendás kardok

Rengeteg történet ismert, amiben szerepelnek varázserővel bíró kardok. A magyar mesevilágban is ismert, a táncoló szablya, ami magától szabdalja az ellent vagy épp az olyan kardok, amiket csak a viselője tud kihúzni hüvelyéből. 

A kard a nemesség, lovagiasság, tisztalelkűség és az eskü jelképe. A középkorban a kardot csak a lovagok használták, illetve az uralkodói család tagjai. Drága és értékes fegyver volt, külön szakma épült köré, hiszen a kardkovácsok voltak a legjobban megbecsűlve. 

Talán nem is csoda, hogy ennyi varázskardról számolnak be a történetek, hiszen ezeket a fegyvereket híres nagy harcosok vagy szentek használták, akiknek megírták vagy megénekelték nagy tetteiket.

Excalibur.jpg
Excalibur

A leghíresebb kard, Artúr király fegyvere. Rengeteg változata van, hogy miként került hozzá. A leggyakoribb, hogy kőből húzta ki. Továbbá azt is ismerjük, hogy egy párbaj során kettétört a kard így a tóba dobták, ahonnan előjött a Vizek istennője és átadta Artúrnak az újra kovácsolt kardot, mondva, hogy a királyok kardja őt illeti. 

A vizek istennője szerepel Sir Gawain, a zöld lovag legendájában is, amiben szintén kardot ad a lovagnak. Igazából az Excalibur története összegyűjti az összes nép kardlegendáját. Szinte minden történetbe megtalálható az a részlet, hogy a főhős a kőből húzza ki, illetve egy rejtett kardot talál, amihez megpróbáltatások útján jut hozzá. 

Érdekesség, hogy találtak „bizonyítékot” rá. Glastonbury-ben a régészek találtak egy kőoltárszerűséget, amiből egy kardmarkolat áll ki. 

Artúr király legendája már a 13.-14. században is ismert volt. Feltétlezik, hogy néhány angol uralkodó ezzel díszítette a tróntermét jelezve nagyságát, de az is lehet, hogy az eskütételeknél volt nagy szerepe. III. Edvárd, mikor megalapította a Térdszalag rendet az Artúr király mondakör ihlette meg. A kerekasztal lovagjai mintáját vette alapul, állítólag ténylegesen kerekasztalt csináltatott és az fölött tanácskozott lovagjaival. Így nem elképzelhetetlen, hogy a középkor során megalkottak egy kőbeszúrt kard emlékművet, ami tiszteleg a monda előtt.

Attila kardja.jpg
Attila kardja

A legenda szerint egy pásztor talált rá a kardra, egy szikla alatt, de egyes változatok szerint eltemették a föld alá, csak az élének egy része látszott ki. A pásztor akkor vette észre, mikor az egyik báránya sántítva, véres lábbal tért vissza. Követte a vér nyomát, hátha rátalál mi okozhatta. Ekkor látta meg a kardot, ami úgy fénylett, mint a Nap és olyan éles volt, hogy alig mert hozzáérni. Úgy döntött Attilának, a hunok királyának adja. Ő nagyon megörült az ajándéknak és kijelentette, hogy ez bizony a Hadisten kardja, amivel legyőzi az egész világot. 

A kard állítólag át tudta vágni a az ellenfél pengéjét, illetve nem volt olyan páncél, amin nem hatolt volna át. Nagy valószínűséggel damaszkuszi penge lehetett. Nem tudni mi lett a karddal. Egyesek szerint vele temették, de él az az elmélet is, hogy Nagy Károly frank császár birtokolta, ez látható a bécsi múzeumban, avagy a képen.

Beagalltach.jpg
Beagalltach

A walesi mitológiában egy rövidkard, amit Aengus, a fiatalság istene adott fiának Diarmuidnak. A kardot úgy is nevezték, hogy „Kis düh”, ugyanis apja egy nagy kardot forgatott, aminek „Düh” volt a neve. A kardnak az volt a tulajdonsága, hogy olyan sebet ejtett, amit nem lehetett begyógyítani, bárhogy is próbálták azt. 

Aengus híres volt szépségéről és minden nő beleszeretett, ha meglátta. Egy vacsorán, ahol összejöttek az istenek és a félistenek Congus, a vadállatok istene féltékeny lett Aengusra. Így vaddisznóvá változott és megtámadta a fiát Diarmuidot. A fiú védekezett, így levágta a vadkan egyik agyarát, de a csapás után félbetört Beagalltach, a rövid varázskard. Congus felöklelte a fiatal istenséget, aki belehalt a támadásba. Aengus utána bosszút állt fián, és megölte Congust.

Blutgang.jpg
Blutgang („Vérömlesztő”)

A skandináv történetekben Háma herceg kardja. Háma egy erős, hatalmas harcos volt, nem tudni, hogy tett szert a kardra. Óriásokkal küzdött, sárkányt is ölt. 

Akkora híre volt, hogy Theodoric királyt is kihívta párbajra, aki akkoriban a legnagyobb és legfélelmetesebb király volt. A párbaj során Háma a király sisakjára sújtott, ami ketté hasadt, de egyben a híres kardja is ketté tört. Így a király lefegyverezte. A párbaj után hűséget esküdött Theodoric királynak. 

(Érdekesség: Háma szerepel a Gyűrűk urában is, aki halála előtt fiának adja át a kardját)

Chrysaor.jpg
Chrysaor

A Tündérkirálynő című reneszánsz eposzban szerepel a kard. Artegall lovag kardja volt, aki Demeter, az aratás istennőjétől kapta. A kard aranyszínű volt és legyőzhetetlenné tette. Ez volt a problémája is. 

Egy jövendölés szerint csak akkor kerülhet a Mennyországba, ha szerelme végez vele. A történet lényege, hogy párbajozni kellett az ellenséges király lovagjával: Britomarttal, aki egy lovagnak öltözött nő volt. Miután legyőzte az álruhás nőt, hiszen kardjával minden harcot megnyert, levette ellenfele sisakját és egyből beleszeretett. Artegall döntés előtt állt, vagy megnyeri a királya háborúját, vagy hagyja magát legyőzni, hogy a Mennyországba kerüljön, ugyanakkor nem akart meghalni, mert megismerte a szerelmet. A történet vége többféle módon is végződik.

Durendal.jpg
Durendal

A frank/francia Roland énekekben szerepel a kard. Roland kardja, aki Nagy Károly frank császártól kapja. A neve egy szóösszetétel, olyasmit jelent, hogy „Erősen/Kitartóan vágó/kaszáló”. 

A legenda szerint Nagy Károly volt az első birtokosa, aki egy angyaltól kapta a kardot. A fegyver elég összetett. A markolatba beledolgozták Cézár egy babérlevelét a koszorújából, továbbá Szent Péter foga is díszíti. A markolat Szűz Mária ruhaanyagával van betekerve. 

Roland a kardot a szaracénok ellen használta, és sikerült megnyerni vele a háborút. A szaracén vezért is ezzel fejezte le.

 A Roland halála versrésznél említik meg a kardot ismét. Roland halálosan megsérül. Mielőtt meghalna elakarja pusztítani a kardot, hogy nehogy az ellenség kezébe jusson. Megpróbálja eltörni, hatalmas márványtömbökhöz üti, de a penge nem adta magát, mert félbevágta a tömböket. Így utolsó erejével elhajította a kardot egy sziklába, ahova belefúródott. Később ezt a kardot leláncolták, nehogy valaki kihúzza onnét.

Fény kardja.jpg
Fény kardja

A kelta mitológiákban szereplő Ezüstkezű Nuada király kardja volt. Danu istennő adta neki, egyes változatok szerint ő volt a Duna folyó istennője. 

A kard fényessége és szép kidolgozása ellenállhatatlan volt, mindenki szerette volna magának. Továbbá sose csorbult ki az éle és bármit ketté tudott vágni, még a köveket is, sőt a hegyeket is. Sötétben ragyogott, ha varázsigét mondtak neki. A király miután meghalt visszaadta Danu istennőnek a kardot.

Hrunting.jpg
Hrunting

Beowulf legendájában szerepel a kard. Unferth király adja Beowulfnak, hogy ezzel győzze le Grendelt, a torzszülött trollt és anyját, a mocsári boszorkányt. A boszorkány, Unferth királyt még fiatal korában elcsábította és fiút adott neki, Grendelt, akivel nem képes megküzdeni a megidősödött király. 

Beowulf mikor megtalálja a boszorkányt, és leakarja szúrni a karddal, az elolvad a kezében. Ugyanis az a bukott, elcsábított király birtokában volt, így harcképtelenné vált a kard. 

A történet folytatása, hogy Beowulf is beleszeret a boszorkányba, aki szül neki egy sárkányt, amivel megkell küzdenie majd öregkorában, így ugyanarra a sorsa jut, mint Unferth király.

Kladenets.jpg
Kladenets/Samosek

Orosz mitológiában található kard. Sok fordítása létezik: Varázskard, Lengő kard, de a mitológiából adódóan a Rejtett kard neve a legmegfelelőbb. 

Dobrynya Nikitich bogatyr (avagy vitéz, lovag, nagy harcos) kardja volt. A kardot egy kivájt törzsbe találta meg, egyes legendák szerint kő alatt vagy egy vár falában. A fegyver állítólag magától is tudott harcolni, kirepülve hüvelyéből a gazdája előtt táncolt és védte azt.

Lobera.jpg
Lobera

Hosszabb nevén: „La espada lobera”, ami azt jelenti, hogy „A farkasölő kard”. III. Kasztíliai Szent Ferdinánd királyé volt, a 13. században.

A király még herceg korában gyakran látogatta a lovagitornákat és mindegyiket meg is nyerte. Az akkori pápa úgy hívta, hogy „Jézus Krisztus legyőzhetetlen bajnoka”. 

A legenda szerint egy vadászat során eltévedt és farkasok támadták meg. Ezzel a karddal ölte meg a falkavezért és ezzel menekült meg a vadállatoktól. 

Halálos ágyán fiának adta a kardot, a következő mondattal: „Nem hagyhatok örökséget neked, de átadom neked kardomat, Lobera-t, amely múlhatatlan, és amellyel Isten sok jót adott nekem.”

A sevillai székesegyházban látható a kard. Pengehossza 80 cm. A markolat és a keresztvas is ezüsttel van díszítve.

Nothung.jpg
Nothung

A germán Nibelung-énekben szereplő kard, Sigurd (Siegfried) kardja volt. Regin törpe kovácsolta neki a kardot, hogy testvérét, Fafnirt a sárkányt, megölje. Ugyanis a törpekovácsot kiszorította az örökségből és magának akarta a kincseket. Mivel ő törpe volt nem tudott megküzdeni a jóval erősebb testvére ellen, így Sigurd felesküdött neki, hogy segíteni fog neki. Sigurd, mikor elkészült a kard, az üllőn próbálta ki az élét és egyből félbe is vágta azt. Ezzel a varázsfegyverrel sikerült legyőzni Fafnirt a sárkányt és teljesítette az esküjét.

Szent Johanna kardja.jpg
Szent Johanna kardja

Szent Johannát talán nem kell túlságosan bemutatni, hiszen elég ismert személy. Lovagnak adta ki magát és csatákat, párbajokat nyert meg.

A kardját a Szent Katalin templom kriptáiban találta meg. Állítólag isteni hang súgta neki, hogy ott találja. A kardba öt keresztet véstek, ami védelmet nyújtott neki, továbbá sose rozsdásodott be a pengéje. Ezzel a fegyverrel aratta a legnagyobb győzedelmeit, hiszen Szent Katalin oltalmába volt, mikor használta a kardot.

Tízon.jpg
Tizón („Parázs”)

A híres spanyol lovag, El Cid kardja. A lovag eredeti neve Rodrigo Díaz de Vivar, spanyol nemzeti hős, aki a 11. században a mórok elleni háborúban vett részt és sokszor győzedelmeskedett. Rengeteg történet, népmese és legenda szól róla. Nehéz is lenne mind felsorolni.

A kard a Marcilla kastélyban található. A hossza 93 cm és 1,15 kg tipikus 11-12. századi szélespengéjű egyenes kard. A markolatot és a keresztvasat később a 16. században átalakították, hispán-mór stílusra. Az ilyen átalakítások gyakoriak voltak az ereklyéknél, hiszen passzolnia kellett a királyi vagy főúri berendezéshez, illetve úgy vélte az akkori korszak embere, hogy ez esztétikusabb és magasztossabb látványt nyújt, mint eredeti formájában.

A pengén felirat is található: „Én vagyok Tizón, aki 1040-ben született”, továbbá: „Üdvözlégy Mária kegyelemmel teljes, az Úr legyen velem!”

Wallace kardja.jpg
Wallace kardja

A híres William Wallace, skót lázadóvezér kardja. Elég vitatott az eredetisége, hiszen Wallace a 13.-14. század fordulójában élt. Ebben a korban még nem készítettek kimondottan hosszúkardokat, illetve nem olyanokat, ami ki van állítva, ahogy az látható a képen. 

A kiállított kard nagy valószínűséggel 16. századi. Az lehetséges, hogy Wallace a harctéren hatalmas, illetve a korhoz képest nehéz karddal harcolt, de nem egy 163 cm-es claymore-ral, illetve skót hosszúkarddal.

Támogatóink